بهینه سازی مصرف انرژی و بهره وری انرژی

همانطور که مشهود است، منابع انرژی در دسترس، محدود می باشند و افزایش روز افزون مصرف آن از یکسو و مصرف بی رویه انرژی توسط جوامع مختلف از سوی دیگر، علاوه بر آلودگی محیط زیست و هدر دادن منابع انرژی، زندگی نسل های آینده را با مخاطره مواجه ساخته است. از این رو، تاکنون روش های مختلفی به منظور کاهش و بهینه سازی در مصرف انرژی مورد استفاده قرار گرفته است. باتوجه به این مسئله که، ساختمان ها یکی از بزرگترین منابع اتلاف انرژی محسوب می شوند (در هر کشور بیش از یک سوم انرژی مصرفی کشور را به خود اختصاص داده)، که در صورت تداوم مصرف بیش از حد انرژی موجب تشدید مسئله بحران انرژی در جهان و در نهایت منجر به افزایش آلودگی محیط زیست نیز می گردند. از این رو، استفاده منطقی از انرژی، در رئوس اصلی کار کشورهای فاقد انرژی فسیلی قرار گرفته و آن ها را بر آن واداشته که در یکی از مراکز اصلی مصرف انرژی، یعنی ساختمان های مسکونی، مسئله بهینه کردن مصرف انرژی را جدی بگیرند. می توان دریافت که رشد اقتصادی و توسعه صنعتی کشور ها بعنوان پیش شرط های اقتدار سیاسی، استقلال ملی و شکوفایی فرهنگی به عوامل مختلف از جمله انرژی و استفاده بهینه از منابع انرژی نیازمند است. بنابراین، استفاده حساب شده از منابع انرژی و همچنین برنامه ریزی در زمینه های بهینه سازی مصرف انرژی اهمیت ویژه ای دارد. از سوی دیگر، شرایط محیط زیست انسان ها تاثیر زیادی بر تمام زندگی آن ها دارد. 

بهینه سازی مصرف و بهره وری انرژی، انتخاب الگوها و اتخاذ و بکارگیری روش ها و سیاست هایی در مصرف درست انرژی می باشد که از نقطه نظر اقتصادی مطلوب است و استمرار وجود و دوام انرژی و ادامه حیات و حرکت را تضمین کند. تعیین سهم صورت های مختلف انرژی در سبد انرژی هر جامعه، با توجه به امکانات آن جامعه و نیز بکارگیری پربازده ترین شیوه استفاده از آنها (که متضمن کاهش تخریب منابع انرژی و نیز کاهش تأثیرات سوء ناشی از استفاده ناصحیح از انرژی است) بر عوامل دیگر حیات و محیط زیست مدنظر است. استفاده درست و به جا از انرژی، نه تنها متضمن استمرار حیات و توسعه پایدار جامعه است، بلکه منجر به بقاء انرژی برای همگان و نسل های آتی شده و در کاهش میزان تولید و گسترش آلودگی های زیست محیطی ناشی از مصرف نادرست انرژی بسیار موثر است. علاوه بر این، در تکمیل تعریف بهره وری، می توان به کاستن از مقدار انرژی مورد نیاز برای فراهم آوردن کالاها و خدمات نیز اشاره کرد. برای مثال، عایق بندی ساختمان باعث می شود در ساختمان انرژی گرمایش و سرمایش کمتری را برای دستیابی و حفظ یک دمای دلپذیر مصرف کرد. نصب لامپ کم مصرف، لامپ ال ئی دی مقدار انرژی مورد نیاز برای دستیابی به سطح همسان روشنایی در مقایسه با استفاده از لامپ رشته ای سنتی را کم می کند. با استفاده از فناوری یا فرایند تولید بهره ورانه تر، ارتقای بهره وری انرژی حاصل می شود.

انتخاب بهینه و در نظر گرفتن الگوهای مصرف مناسب و بکارگیری روش ها و ایده های جدید و خلاقانه در مصرف درست انرژی موجب می شود تا انرژی دوام بیشتر داشته باشد. بهینه سازی و فرهنگ سازی مصرف انرژی به دلایلی ضروری است که از این بین می توان به کاهش هزینه ها و صرفه جویی اقتصادی، جلوگیری از استفاده ی بی رویه از انرژی های فسیلی با توجه به محدودیت منابع انرژی و کاهش گازهای گلخانه ای و کاستن آثار مخرب محیط زیستی اشاره نمود. مفهوم صرفه جویی در مصرف، به معنی چشم پوشی از مصارف مورد نیاز نیست و با رعایت برخی نکات و بکارگیری روش های بهینه سازی، می توان بدون سرمایه گذاری این ظرفیت را ایجاد کرد. برای این منظور، استفاده درست از حامل های انرژی ضرورت دارد، یعنی به طور مثال با تنظیم دمای یخچال بر روی درجه سرمایش زیاد تا 15 درصد بیشتر برق مصرف می شود. استفاده از ماشین ظرف شویی با ظرفیت کامل آن، باصرفه تر از شستشوی ظروف با دست است. برای استحمام، با دوش گرفتن انرژی کمتری مصرف می شود تا استفاده از وان حمام. کسی که بدون بستن درب قابلمه آشپزی کند تا 30 درصد بیشتر گاز مصرف کرده است. چکه کردن عادی یک شیر آب باعث تلف شدن 2000 لیتر آب در سال می شود. لامپ های رشته ای التهابی فقط 5 تا 10 درصد برق مصرفی را به روشنایی تبدیل می کنند. با یک درجه کاهش دمای محیط، 6 درصد در مصرف سوخت گرمایش صرفه جویی می شود و کاهش 12 درصدی در مصرف برق با استفاده صحیح و بهینه لوازم برقی خانگی قابل پیش بینی است. 

همه مواردی که تاکنون بعنوان ایده و تئوری به آنها اشاره شد، در عمل می توان از چند طریق تحقق یابند. از جمله در دسترس ترین ایده ها، عایق بندی ساختمان است باعث می شود در ساختمان انرژی گرمایش و سرمایش کمتری را برای دستیابی و حفظ یک دمای دلپذیر مصرف کرد. بعنوان ایده دیگر می توان به استفاده از مصرف کننده های بهینه و یا جایگزین مصرف کننده های پرمصرف با مصرف کننده های کم مصرف اشاره کرد؛ که می توان از بهینه سازی مصرف کننده ها در زمینه سیستم روشنایی نیز نام برد. با این حال، برای ساختمان ها و بنا های در حال احداث و یا در حال بازسازی، علاوه بر رعایت موارد معمول در ساختمان ‌های متداول و ایده های ساده در دسترس بیان شده، می توان بصورت بنیادی تر اقدام کرد (که البته نیاز به صرف هزینه بیشتری نیز دارد) بگونه ای که با استفاده از انواع روش‌های ممکن از منابع انرژی تجدیدپذیر (مانند انرژی خورشید) و نیز منابع انرژی خرد (مانند انرژی گرمایی موجود در هوای استفاده شده داخل ساختمان) حداکثر استفاده و بهره وری را داشت ؛ اگر در ساختمان انرژی بیشتری استفاده شود باید ظرفیت تولید انرژی ساختمان افزایش داده شود. با این حال، چنانچه افزایش ظرفیت تولید انرژی از نظر فنی مقدور باشد، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نخواهد بود. 

توسعه ساختمان برای رسیدن به مصرف بهینه

توسعه ساختمان های مدرن با انرژی صفر نه تنها از طریق پیشرفت در فن آوری های جدید ساخت وساز امکان پذیر است، بلکه با تحقیقات آکادمیک بر روی ساختمان های سنتی و تجربی، عملکرد دقیق انرژی را جمع آوری می کردند، به طور قابل توجهی بهبود می بخشند. با اندازی گیری میزان مصرف انرژی به روش های مختلف اندازه گیری کرد (مربوط به انرژی، انرژی یا انتشار کربن)، شبیه سازی و مدل های کامپیوتری پیشرفته امروزی، اثربخشی تصمیمات طراحی مهندسی مستند شده است. انرژی صفر پتانسیل کاهش انتشار کربن و کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی را دارد. ساختمانی که به مصرف انرژی صفر نزدیک می شود را می توان ساختمان با انرژی نزدیک به صفر یا خانه بسیار کم انرژی نامید. ساختمان هایی که در بخشی از سال انرژی مازاد تولید می کنند، ممکن است به عنوان ساختمان های دارای انرژی شناخته شوند. اگر ساختمان در منطقه ای واقع شده باشد که در تمام بخش هایی از سال به گرمایش یا سرمایش نیاز داشته باشد، زمانی که فضای زندگی در محیط کوچک باشد، مصرف انرژی صفر آسان تر است. در نظر گرفتن تصور ساختمانی بدون تأثیر انرژی یا حداقلی، مفهوم تعادل را به وجود می آید. ساختمان های بسیار کم مصرف می توانند با استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر محلی (مثلا سیستم های فتوولتائیک) به همان اندازه انرژی تولید کنند که مصرف می کنند. این مفهوم از نظر فنی برای بخش های قابل توجه تجاری، از جمله ساختمان های آموزشی امکان پذیر است. از این رو می توان به این ایده رسید که پشت بام ها، فضا و استعداد کافی برای تامین انرژی از منابع تجدیدپذیر را دارند. طراحی ساختمان صفر انرژی وابستگی عمیقی بر میزان انرژی مورد نیاز یک ساختمان برای کارکرد دارد.

در نگاه اول، ممکن است هزینه اولیه بعضی از ساختمان های بهینه شده، اندکی بیشتر باشد؛ اما باید توجه داشت که صرفه جویی هایی که انجام می شود (که اغلب به حدود 50 درصد می رسد) به سرعت سرمایه گذاری اضافی اولیه را جبران می کند. هر چند که در موارد خاص، ممکن است که یک ساختمان بهینه ارزان تر از یک ساختمان معمولی باشد و علت آن کوچک تر بودن سیستم های مکانیکی و الکترونیکی و مصرف کم انرژی در آن هاست. هدف از طراحی ساختمان های پایدار كاهش آسیب آن بر روی محیط از نظر انرژی وبهره برداری از منابع طبیعی است، كه شامل قوانینی از جمله كاهش مصرف منابع غیر قابل تجدید، توسعه محیط طبیعی، حذف یا كاهش مصرف مواد سمی و یا آسیب رسان بر طبیعت در صنعت ساختمان می باشد.

فرصت های شغلی در زمینه ساختمان های صفر انرژی

برای علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر و کار در زمینه های مربوط به آن (چه فارغ التحصیل رشته مهندسی مرتبط با این حوزه باشند و چه نباشند)، فعالیت در زمینه ساخت و ساز و طراحی ساختمان های صفر انرژی و ساختمان های سبز، ایده ای جدید و خلاقانه است و با توجه به استقبال روز افزون کاهش مصرف انرژی و کاهش استفاده از منابع انرژی (بخصوص انرژی های تجدیدناپذیر) و استفاده حداکثر از منابع انرژی تجدیدپذیر و نیز سرچشمه های دارای انرژی در ساختمان ها، آینده روشنی و موفقی در پیش رو است. همچنین، باتوجه به اینکه، شرکت ها و سازمان های مختلفی اقدام به استخدام کارآموز می کنند، لازم است تا رزومه ای استاندارد و حرفه ای فراهم کرد. آکادمی انرژی های تجدیدپذیر ایران، با ارائه دوره های آموزشی در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، یکی از مراکز آموزشی مطرح در سطح کشور است. دانشجویان معماری، معماران جوان و یا حتی دیگر علاقمندان از دیگر رشته های مهندسی می توانند در این دوره آموزشی شرکت کنند. 

دوره های آموزشی آکادمی

همانطور که اشاره شد، آکادمی انرژی های تجدیدپذیر ایران، یکی از مراکز آموزشی کشور می باشد که در زمینه انرژی های تجدیدپذیر و بخصوص بهینه سازی مصرف انرژی از سال ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده است. یکی از دوره هایی که در این مرکز ارائه می شود و همواره مورد استقبال خیلی خوب هم قرار می گیرد، دوره طراح ساختمان های صفر انرژی می باشد. در این دوره مباحث نظری و عملی در حوزه انرژی در ساختمان و طراحی ساختمان های بهره ور از نظر انرژی و ساختمان های انرژی صفر بیان می گردد. همچنین، جهت آشنایی و و سپس، تسلط بر شبیه سازی داده های محاسبه شده و تئوری، در این دوره کار با نرم افزارهای مختلفی شامل Climate Consultant، Energy Plus، Design Builder و PVsyst صورت می گیرد. از جمله نکات مهم و قابل توجه این دوره می توان به این موضوع اشاره کرد که کلیه تمرین های ارائه شده در حین فرآیند آموزش بصورت پروژه محور هستند و کاربردی است بگونه ای که برای یک ساختمان با معیار های بومی و لوکیشن محلی و واقعی درنظر گرفته می شود (تا اینکه بصورت حالت ایده آل و فرضی تبین شود) مدت زمان دوره ۲۱ ساعت می باشد که در مدت ۷ روز برگزار می شود.

مدرک معتبر آکادمی انرژی های تجدید پذیر ایران

آکادمی انرژی های تجدیدپذیر ایران، مفتخر است تا شرایطی را برای دانشجویان و علاقمندان فراهم کرده است که پس از گذراندن دوره آموزشی و قبولی در آزمون نهایی، می توانند علاوه بر گواهی حضور در دوره آموزشی، مدرک رسمی مورد تایید سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دریافت کنند که در وبسایت سازمان آموزش فنی و حرفه ای قابل استعلام می باشد. قابل ترجمه بودن و کد بین المللی شغلی این مدرک این امکان را فراهم می کند که در 187 کشور دنیا (از قبیل آمریکا، استرالیا، کانادا و …) معتبر و قابل ارائه باشد

مزایای مدرک دوره های شغلی آکادمی انرژی های تجدید پذیر ایران

 1. جایگزین مدارک دانشگاهی به عنوان مدرک معادل
 2. امکان جذب سریع تر در شرکت ها و موسسات
 3. امکان تدریس در آموزشکاه های آزاد فنی و حرفه ای
 4. دریافت کارت مربیگری
 5. امکان ادامه تحصیل جهت اخذ دیپلم رسمی فنی آموزش و پرورش
 6. استفاده از تسهیلات وام خود اشتغالی
 7. دریافت پرئانه کسب در مشاغل مرتبط
 8. استفاده از گواهینامه مهارت جهت مهاجرت و اعزام نیرو به خارج از کشور
 9. استفاده از مدرک فنی و حرفه ای جهت صدور ویزا

گالری خاطرات

قبل
بعدی

سوالات متداول

تنها تفاوت دوره های حضوری و غیرحضوری در نحوه برگزاری است، محتوا و سرفصل ها مطابق با روند رشد آکادمی و بررسی نیاز روز بازار ایران و کشورهای پذیرای متخصصین حوزه ی انرژی های پاک به طور مستمر بازبینی و بروزرسانی میشوند و شما در دوره های غیرحضوری محتوای کاملا ارزشمند و به روزی را دریافت می کنید. مدت زمان دوره، تمرینات، پروژه ها و پیگیری ها در دوره غیرحضوری بیشتر هستند تا شما جدی تر و با انگیزه تر دوره را ادامه دهید و همچنین تمامی پروژه های عملی که در دوره های حضوری پیاده سازی می شوند نیز به طور کامل به شما آموزش داده میشوند. همچنین فایل های ضبط شده ی از کلاس های غیر حضوری در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا در صورت نیاز به مرور مجدد یا غیبت  در کلاس ، از مطالب دوره عقب نمانید.

باوجود بالابودن تمامی هزینه های دوره غیرحضوری از جمله: هزینه های بالای تامین سرویس های فنی، افزایش حق الزحمه اساتید به علت اختصاص دادن زمان بیشتر، افزایش تعداد پشتیبانان و … آکادمی با در نظر گرفتن شرایط عمومی جامعه، تمامی تلاش خود را در جهت افزایش مستمر کیفیت محتوای آموزشی و معقول نگه داشتن شهریه دوره نموده است. این دوره را نباید با دوره های ویدیویی مقایسه کنید تمامی اهداف ، سرفصل ها، پروژه ها، اساتید و پشتیبانی این دوره متفاوت هستند و شما در صورت همراهی با دوره و تمرین مستمر قطعا میتوانید با اولین درآمد خود ۲ برابر این مبلغ شهریه را کسب کنید.

متاسفانه تصور بسیاری از آکادمی ها از برگزاری دوره های غیرحضوری، فروش حداکثری ویدیو است و سنجش خروجی دوره و بهره وری کارآموزان را در اهداف خود قرار نمیدهند. این درحالیست که هدف اصلی آکادمی ، آموزش تخصصی به گونه ایست که در انتهای دوره بتوانیم ورود حرفه ای کارآموزان به بازار کار ایران و یا مهاجرت کاری را ببینیم و برای دستیابی به این هدف مدام در حال تلاش هستیم تا بستر مناسب برای یادگیری کامل شما را فراهم کنیم و در حین حال سرفصل های آموزشی را منطبق بر این هدف به روز نگه داریم.

آکادمی به طور مستمر با صنعت در ارتباط است، مدام در حال بررسی نیازهای شرکت ها و کارفرمایان میباشد و تمامی اهداف و رویکردهای خود را براساس نیاز بازار کار چیده است. شما در این دوره ها تحت نظر متخصصین حرفه ای که سال ها تجربه عملی دارند آموزش میبینی، سرفصل ها و محتوایی را دریافت می کنید که دقیقا در بازار کار کاربرد دارند و به صورت عملی درگیر پروژه هایی می شوید که در آینده با آنها روبرو خواهید شد.

 

این دوره هیچ گونه پیش نیازی ندارد و صفر تا صد آموزش داده خواهد شد. برای شرکت در این دوره کافیست علاقه و پشتکار و مهارت کار فنی داشته باشید.

شما میتوانید با تخفیف های لحظه ای که در سایت دریافت میکنید ثبت نام خود را انجام دهید تا هم کدتخفیف و هم شانس حضور در دوره را از دست ندهید و اگر پس از آن در کمپین های شبکه های اجتماعی آکادمی انرژی های تجدیدپذیر کد تخفیف بیشتری برنده شدید مابتفاوت مبلغ به شما برگشت داده خواهد شد. توجه داشته باشید هرکس تنها امکان استفاده از یک کد تخفیف را دارد و کدهای تخفیف باهم جمع نمیشوند.

در صورت انصراف تا یک هفته قبل از تاریخ شروع دوره شهریه ی دوره به صورت کامل عودت داده میشود و تا ۳ روز پیش از شروع دوره آموزشی ۳۵ درصد مبلغ شهریه کسر و مابقی عودت داده میشود و از۳ روز قبل تا تاریخ شروع دوره ۵۰درصد مبلغ شهریه عودت داده میشود. و از تاریخ شروع دوره به بعد دیگر هیچ مبلغی عودت داده نمیشود. امکان انتقال رزرو ثبت نام به دوره ی دیگر فراهم است و انتقال به دوره دیگر ، تنها یکبار و قبل از برگزاری جلسه اول امکان پذیر است.

شما تا ۱۲ ماه پس از اتمام دوره به پنل آموزشی خود و تمامی منابع دوره دسترسی خواهید داشت تا بتوانید هر زمان که نیاز دارید محتوای آموزشی را مرور نمایید.

تمامی دوره های آکادمی انرژی های تجدیدپذیر براساس نیازهای بازارکار تدوین می شوند و بدون پیاده سازی و اجرای پروژه های واقعی در طول دوره، یادگیری به طور کامل انجام نخواهد شد. پس در تمام مسیر آموزشی، کارآموزان با مراحل مختلف و چالش های پروژه درگیر شده و با راهنمایی های استاد دوره، هرآنچه را می آموزند در پروژه عملی میکنند. در انتهای دوره نیز بر اساس این پروژه ها و روند رشد و پیشرفت آن ها ارزیابی خواهند شد و در کارنامه ی نمرات فنی و حرفه ای ثبت خواهد شد، که این پروژه ها با توجه به چالش برانگیز و واقعی بودنشان میتوانند به عنوان اولین نمونه کار در رزومه دانشجویان قرار گیرند.

مدرک اصلی که ما به شما ارائه می کنیم تخصص و مهارتی است که با آن میتوانید در آزمون های استخدامی شرکت ها موفق شده و در پروژه های حرفه ای مشغول به کار شوید. اما در کنار آن، جهت ارائه مدرکی مبنی بر گذراندن آموزش در موسسه ای بین المللی و معتبر، کارآموزان توسط آکادمی به عنوان تنها نماینده ی دارای مجوز از سازمان بین المللی کار (International Labor Organization یا ILO) و سازمان فنی و حرفه ای در ایران، طی دو مرحله آزمون تئوری و عملی ارزیابی می شوند و پس از کسب نمره ی قبولی در دو آزمون، گواهی مهارت شغلی بین المللی توسط سازمان فنی و حرفه ای صادر میگردد که معتبرترین مدرک فنی در کشور ایران و همچنین معتبر در۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد جهت مهاجرت کاری میباشد. این مدرک توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صادر میشود و معادل مدرک کارشناسی ارشد صادره از وزارت علوم میباشد. علاوه بر گواهی مهارت شغلی سازمان فنی و حرفه ای، مدرک نمره دار آکادمی انرژی های تجدیدپذیر را نیز دریافت می کنید که این مدرک دارای کد رهگیری و QRcode جهت استعلام اعتبار میباشد. این مدرک به زبان انگلیسی می باشد و برای ثبت در رزومه و اپلای در شرکت های داخل کشور کاملا معتبر است.

در دوره های حضوری جهت عدم افت کیفیت آموزش و پشتیبانی، ظرفیت محدود و تا حداکثر ۱۵ نفر (در کارگاه های عملی به گروه های ۵نفره تقسیم خواهید شد) و ظرفیت دوره های غیر حضوری حداکثر ۲۵ نفر خواهد بود.

ثبت نام از طریق سایت Iranrea.com

ثبت نام از طریق واتس اپ : ۰۹۹۰۱۵۵۲۹۲۶

ثبت نام از طریق دایرکت اینستاگرام @iranrea

تماس تلفنی با شماره های: ۰۹۹۰۱۵۵۲۹۲۶ و ۰۲۱۸۸۹۴۶۲۱۷

جهت دریافت هرگونه مشاوره نیز میتوانید در شبکه های اجتماعی و همینطور با شماره تماس های مجموعه با پشتیبانان آکادمی انرژی های تجدیدپذیر در ارتباط باشید.

همه روزه از ساعت ۰۸:۰۰ الی ۲۰:۰۰ پاسخگوی شما هستیم.

آکادمی انرژی های تجدید پذیر ایران

برای یک متخصص همیشه کار هست...

آدرس: تهران،منطقه نیاوران،محله کاشانک،انتهای خیابان صبوری،پارک نیلوفر،آکادمی انرژی های تجدید پذیر ایران

تلفن :02188946217

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استادامه خرید