نیروگاه (مزرعه) بادی

در سالیان اخیر، باتوجه به موجودیت منابع تجدید ناپذیر و هم چنین میزان مصرف انرژی برای مصارف گوناگون، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و بخصوص انرژی باد به عنوان یک منبع پاک و رایگان جهت تولید انرژی الکتریکی، در حال گسترش روز افزون بوده به گونه ای که در سال ۲۰۱۰ انرژی الکتریکی تولید شده به کمک باد، درصدی بالغ بر ۲. ۵ درصد کل انرژی الکتریکی تولید شده در جهان و و طبق پیش بینی در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۰ درصد کل برق جهان از انرژی باد را شامل شد. طبق آمار و تخمین های صورت گرفته، با توجه به میزان رشد و استقبال سالانه، تولید انرژی الکتریکی از انرژی باد تا سال ۲۰۴۰ به میزان قابل توجه ۴۰ درصد خواهد رسید. راه اندازی و بهره وری از نیروگاه (مزرعه) ها ی بادی در آینده پیشرفت فیزیکی زیادی بهمراه خواهد داشت و براساس پیمان کیوتو، می توان گفت با توجه به وضع جریمه ها برای نیروگاه (مزرعه) ها ی سیکل ترکیبی، فعالیت و تولید برق از انرژی های نو و تجدیدپذیر مقرون به صرفه تر است(بگونه ای که نیروگاه (مزرعه) تجدیدپذیر در آینده جایزه گرفته و نیروگاه (مزرعه) ها ی انرژی فسیلی جریمه خواهند شد). 

1

ظرفیت انرژی بادی در ایران

طبق آمار رسمی منتشر شده (اطلس بادی) و آمار دریافتی از ایستگاه های مناطق مختلف کشور، میزان ظرفیت سایت ها حدود 70 گیگاوات برآورده شده که میزان انرژی قابل استفاده بادی کشور بالغ بر 20 هزار مگاوات پیش بینی می شود که نشان دهنده پتانسیل قابل توجه کشور در زمینه احداث نیروگاه (مزرعه) ها ی بادی و ارزش بالای سرمایه گذاری در صنعت انرژی بادی است. سوخت این نیروگاه (مزرعه) ها از انرژی باد تامین می شود و تنها به توربین و دکل نیاز دارند؛ در حالی که نیروگاه (مزرعه) سیکل ترکیبی نیاز به حرارت، توربین بخار و گاز دارد و ساخت آنها حتی پیچیده تر از ساخت یک پالایشگاه است. از این رو، برای اینکه بتوان از منابع باد موجود جهت تولید برق استفاده کرد، وجود اطلاعات قابل اعتماد در خصوص پتانسیل باد منطقه موردنظر جهت احداث نیروگاه (مزرعه) بادی اهمیت ویژه ای دارد. در ایران با توجه به وجود مناطق و سایت های بادخیز (بخصوص مناطق مرکزی، کویری و مناطق کوهستانی)، بستر مناسبی جهت توسعه بهره برداری از توربین های بادی وجود دارد. 

چشم انداز انرژی بادی در ایران

با سیاست های اتخاذ شده و فعال شدن بخش خصوصی در عرصه احداث و بهره برداری از نیروگاه (مزرعه) ها ی بادی (که دارای جذابیت های فراوانی نیز می باشد)، توان مالی، فنی و مدیریتی افزایش یافته و با شروع پروژه ها و فعالیت های جدید، عملا بخش خصوصی به کمک بخش دولتی آمده و کل کشور از این مشارکت سود خواهد برد. باید توجه داشت که نیروگاه (مزرعه) ها ی بادی به سرمایه اولیه بالایی نیاز دارند، لذا، سرمایه گذاری اولیه در این پروژه ها را می توان از جمله چالش های اجرایی آنها اشاره کرد. همانطور که قبل تر نیز اشاره شد، ظرفیت برق بادی کشور حدود 70 گیگاوات می باشد و گزارش ها نشان می دهد تاکنون در خصوص نصب 150 مگاوات اقدام شده که از این مقدار ۹۵ مگاوات مربوط به بخش دولتی بوده و بخش خصوصی سرمایه گذاری چندانی در این زمینه انجام نداده است. 

تا به اینجا، اهمیت سرمایه گذاری های غیر دولتی در اجرای طرح ها اشاره شد که این موضوع می تواند کمک شایانی به دولت کند. مسئله دیگر اینکه، اشتغالزایی و تحول اجتماعی در مناطق محروم از مباحث مورد توجه برای توسعه انرژی های نو در کشور است. از آنجا که غالبا نقاط بادخیز ایران در مناطقی واقعند که از نظر توسعه اجتماعی محروم محسوب می شوند، بنابراین توسعه نیروگاه (مزرعه) ها ی بادی مستقیما در شرایط اجتماعی این مناطق تحول و آبادانی ایجاد خواهد کرد. طبق آمارهای جهانی، تنها در سال ۲۰۱۰ میلادی 650 هزار شغل در حوزه انرژی بادی به ازای 40 گیگاوات ظرفیت نصب شده جدید بادی در کشورهای پیشرو و در حال توسعه ایجاد شده است. نکته مهم دیگر اینکه، مشکلات بهره برداری و حفظ پایداری شبکه های گسترده، به وسیله تولید پراکنده برق از میزان اتکا به شبکه های سراسری توزیع کاسته می شود و این یکی از مزیت های صنعت برق بادی است. این در حالی است که هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و هم به واسطه کاهش تلفات شبکه انتقال و توزیع برق و همچنین کاهش نیاز به ظرفیت ذخیره شده تولید و افزایش پایداری در شبکه، هزینه تمام شده برق به صورت قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت. 

فرصت های شغلی در زمینه ساختمان های صفر انرژی

برای علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر و کار در زمینه های مربوط به آن (چه فارغ التحصیل رشته مهندسی مرتبط با این حوزه باشند و چه نباشند)، فعالیت در زمینه ساخت و ساز و طراحی ساختمان های صفر انرژی و ساختمان های سبز، ایده ای جدید و خلاقانه است و با توجه به استقبال روز افزون کاهش مصرف انرژی و کاهش استفاده از منابع انرژی (بخصوص انرژی های تجدیدناپذیر) و استفاده حداکثر از منابع انرژی تجدیدپذیر و نیز سرچشمه های دارای انرژی در ساختمان ها، آینده روشنی و موفقی در پیش رو است. همچنین، باتوجه به اینکه، شرکت ها و سازمان های مختلفی اقدام به استخدام کارآموز می کنند، لازم است تا رزومه ای استاندارد و حرفه ای فراهم کرد. آکادمی انرژی های تجدیدپذیر ایران، با ارائه دوره های آموزشی در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، یکی از مراکز آموزشی مطرح در سطح کشور است. دانشجویان معماری، معماران جوان و یا حتی دیگر علاقمندان از دیگر رشته های مهندسی می توانند در این دوره آموزشی شرکت کنند. 

دوره آموزشی طراح نیروگاه (مزرعه) بادی

همانطور که اشاره شد، آکادمی انرژی های تجدیدپذیر ایران، یکی از مراکز آموزشی کشور می باشد که در زمینه انرژی های تجدیدپذیر و بخصوص بهینه سازی مصرف انرژی از سال *** فعالیت خود را آغاز کرده است. یکی از دوره هایی که در این مرکز ارائه می شود و همواره مورد استقبال خیلی خوب هم قرار می گیرد، دوره طراح نیروگاه (مزرعه) بادی می باشد. در این دوره توضیحاتی درخصوص تاریخچه استفاده از انرژی بادی در دنیا علت و نحوه پیداش باد در کره زمین توضیح داده می شود  بعد با انواع باد و خصوصیات آنها آشنا می شوید. سپس به معرفی انواع  توربین های باد و دسته بندی های آنها در دو مقایس کوچک و بزرگ پرداخته می شود و به عنوان یک طراح نیروگاه بادی نیاز هست که نرم افزارهای مورد نیاز برای تحلیل داده های باد و  طراحی نیروگاه را بشناسید که به بررسی و معرفی این نرم افزارها پرداخته می شود سپس به چگونگی نصب و تجهیزات مورد نیاز آنها توضیحات جامعی ارائه می شود. و  بعد محاسبه میانگین سرعت و جهت باد و روابط تابع ویبول پرداخته می شود و در اخر مهم ترین مرحله طراحی نیروگاه (مزرعه) بادی را در پیش داریم. 

از جمله نکات مهم و قابل توجه این دوره می توان به این موضوع اشاره کرد که کلیه تمرین های ارائه شده در حین فرآیند آموزش بصورت پروژه محور هستند و کاربردی است بگونه ای که برای یک نیروگاه (مزرعه) بادی با معیار های بومی و لوکیشن محلی و واقعی درنظر گرفته می شود (تا اینکه بصورت حالت ایده آل و فرضی تبین شود) مدت زمان دوره ۲۱ ساعت می باشد که در مدت ۷ روز برگزار می شود.

مدرک معتبر آکادمی انرژی های تجدید پذیر ایران

photo_2022-04-09_17-53-35

آکادمی انرژی های تجدیدپذیر ایران، مفتخر است تا شرایطی را برای دانشجویان و علاقمندان فراهم کرده است که پس از گذراندن دوره آموزشی و قبولی در آزمون نهایی، می توانند علاوه بر گواهی حضور در دوره آموزشی، مدرک رسمی مورد تایید سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دریافت کنند که در وبسایت سازمان آموزش فنی و حرفه ای قابل استعلام می باشد. قابل ترجمه بودن و کد بین المللی شغلی این مدرک این امکان را فراهم می کند که در 187 کشور دنیا (از قبیل آمریکا، استرالیا، کانادا و …) معتبر و قابل ارائه باشد

مزایای مدرک دوره های شغلی آکادمی انرژی های تجدید پذیر ایران

 1. جایگزین مدارک دانشگاهی به عنوان مدرک معادل
 2. امکان جذب سریع تر در شرکت ها و موسسات
 3. امکان تدریس در آموزشکاه های آزاد فنی و حرفه ای
 4. دریافت کارت مربیگری
 5. امکان ادامه تحصیل جهت اخذ دیپلم رسمی فنی آموزش و پرورش
 6. استفاده از تسهیلات وام خود اشتغالی
 7. دریافت پرئانه کسب در مشاغل مرتبط
 8. استفاده از گواهینامه مهارت جهت مهاجرت و اعزام نیرو به خارج از کشور
 9. استفاده از مدرک فنی و حرفه ای جهت صدور ویزا

گالری خاطرات

قبل
بعدی

سوالات متداول

تنها تفاوت دوره های حضوری و غیرحضوری در نحوه برگزاری است، محتوا و سرفصل ها مطابق با روند رشد آکادمی و بررسی نیاز روز بازار ایران و کشورهای پذیرای متخصصین حوزه ی انرژی های پاک به طور مستمر بازبینی و بروزرسانی میشوند و شما در دوره های غیرحضوری محتوای کاملا ارزشمند و به روزی را دریافت می کنید. مدت زمان دوره، تمرینات، پروژه ها و پیگیری ها در دوره غیرحضوری بیشتر هستند تا شما جدی تر و با انگیزه تر دوره را ادامه دهید و همچنین تمامی پروژه های عملی که در دوره های حضوری پیاده سازی می شوند نیز به طور کامل به شما آموزش داده میشوند. همچنین فایل های ضبط شده ی از کلاس های غیر حضوری در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا در صورت نیاز به مرور مجدد یا غیبت  در کلاس ، از مطالب دوره عقب نمانید.

باوجود بالابودن تمامی هزینه های دوره غیرحضوری از جمله: هزینه های بالای تامین سرویس های فنی، افزایش حق الزحمه اساتید به علت اختصاص دادن زمان بیشتر، افزایش تعداد پشتیبانان و … آکادمی با در نظر گرفتن شرایط عمومی جامعه، تمامی تلاش خود را در جهت افزایش مستمر کیفیت محتوای آموزشی و معقول نگه داشتن شهریه دوره نموده است. این دوره را نباید با دوره های ویدیویی مقایسه کنید تمامی اهداف ، سرفصل ها، پروژه ها، اساتید و پشتیبانی این دوره متفاوت هستند و شما در صورت همراهی با دوره و تمرین مستمر قطعا میتوانید با اولین درآمد خود ۲ برابر این مبلغ شهریه را کسب کنید.

متاسفانه تصور بسیاری از آکادمی ها از برگزاری دوره های غیرحضوری، فروش حداکثری ویدیو است و سنجش خروجی دوره و بهره وری کارآموزان را در اهداف خود قرار نمیدهند. این درحالیست که هدف اصلی آکادمی ، آموزش تخصصی به گونه ایست که در انتهای دوره بتوانیم ورود حرفه ای کارآموزان به بازار کار ایران و یا مهاجرت کاری را ببینیم و برای دستیابی به این هدف مدام در حال تلاش هستیم تا بستر مناسب برای یادگیری کامل شما را فراهم کنیم و در حین حال سرفصل های آموزشی را منطبق بر این هدف به روز نگه داریم.

آکادمی به طور مستمر با صنعت در ارتباط است، مدام در حال بررسی نیازهای شرکت ها و کارفرمایان میباشد و تمامی اهداف و رویکردهای خود را براساس نیاز بازار کار چیده است. شما در این دوره ها تحت نظر متخصصین حرفه ای که سال ها تجربه عملی دارند آموزش میبینی، سرفصل ها و محتوایی را دریافت می کنید که دقیقا در بازار کار کاربرد دارند و به صورت عملی درگیر پروژه هایی می شوید که در آینده با آنها روبرو خواهید شد.

 

این دوره هیچ گونه پیش نیازی ندارد و صفر تا صد آموزش داده خواهد شد. برای شرکت در این دوره کافیست علاقه و پشتکار و مهارت کار فنی داشته باشید.

شما میتوانید با تخفیف های لحظه ای که در سایت دریافت میکنید ثبت نام خود را انجام دهید تا هم کدتخفیف و هم شانس حضور در دوره را از دست ندهید و اگر پس از آن در کمپین های شبکه های اجتماعی آکادمی انرژی های تجدیدپذیر کد تخفیف بیشتری برنده شدید مابتفاوت مبلغ به شما برگشت داده خواهد شد. توجه داشته باشید هرکس تنها امکان استفاده از یک کد تخفیف را دارد و کدهای تخفیف باهم جمع نمیشوند.

در صورت انصراف تا یک هفته قبل از تاریخ شروع دوره شهریه ی دوره به صورت کامل عودت داده میشود و تا ۳ روز پیش از شروع دوره آموزشی ۳۵ درصد مبلغ شهریه کسر و مابقی عودت داده میشود و از۳ روز قبل تا تاریخ شروع دوره ۵۰درصد مبلغ شهریه عودت داده میشود. و از تاریخ شروع دوره به بعد دیگر هیچ مبلغی عودت داده نمیشود. امکان انتقال رزرو ثبت نام به دوره ی دیگر فراهم است و انتقال به دوره دیگر ، تنها یکبار و قبل از برگزاری جلسه اول امکان پذیر است.

شما تا ۱۲ ماه پس از اتمام دوره به پنل آموزشی خود و تمامی منابع دوره دسترسی خواهید داشت تا بتوانید هر زمان که نیاز دارید محتوای آموزشی را مرور نمایید.

تمامی دوره های آکادمی انرژی های تجدیدپذیر براساس نیازهای بازارکار تدوین می شوند و بدون پیاده سازی و اجرای پروژه های واقعی در طول دوره، یادگیری به طور کامل انجام نخواهد شد. پس در تمام مسیر آموزشی، کارآموزان با مراحل مختلف و چالش های پروژه درگیر شده و با راهنمایی های استاد دوره، هرآنچه را می آموزند در پروژه عملی میکنند. در انتهای دوره نیز بر اساس این پروژه ها و روند رشد و پیشرفت آن ها ارزیابی خواهند شد و در کارنامه ی نمرات فنی و حرفه ای ثبت خواهد شد، که این پروژه ها با توجه به چالش برانگیز و واقعی بودنشان میتوانند به عنوان اولین نمونه کار در رزومه دانشجویان قرار گیرند.

مدرک اصلی که ما به شما ارائه می کنیم تخصص و مهارتی است که با آن میتوانید در آزمون های استخدامی شرکت ها موفق شده و در پروژه های حرفه ای مشغول به کار شوید. اما در کنار آن، جهت ارائه مدرکی مبنی بر گذراندن آموزش در موسسه ای بین المللی و معتبر، کارآموزان توسط آکادمی به عنوان تنها نماینده ی دارای مجوز از سازمان بین المللی کار (International Labor Organization یا ILO) و سازمان فنی و حرفه ای در ایران، طی دو مرحله آزمون تئوری و عملی ارزیابی می شوند و پس از کسب نمره ی قبولی در دو آزمون، گواهی مهارت شغلی بین المللی توسط سازمان فنی و حرفه ای صادر میگردد که معتبرترین مدرک فنی در کشور ایران و همچنین معتبر در۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد جهت مهاجرت کاری میباشد. این مدرک توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صادر میشود و معادل مدرک کارشناسی ارشد صادره از وزارت علوم میباشد. علاوه بر گواهی مهارت شغلی سازمان فنی و حرفه ای، مدرک نمره دار آکادمی انرژی های تجدیدپذیر را نیز دریافت می کنید که این مدرک دارای کد رهگیری و QRcode جهت استعلام اعتبار میباشد. این مدرک به زبان انگلیسی می باشد و برای ثبت در رزومه و اپلای در شرکت های داخل کشور کاملا معتبر است.

در دوره های حضوری جهت عدم افت کیفیت آموزش و پشتیبانی، ظرفیت محدود و تا حداکثر ۱۵ نفر (در کارگاه های عملی به گروه های ۵نفره تقسیم خواهید شد) و ظرفیت دوره های غیر حضوری حداکثر ۲۵ نفر خواهد بود.

ثبت نام از طریق سایت Iranrea.com

ثبت نام از طریق واتس اپ : ۰۹۹۰۱۵۵۲۹۲۶

ثبت نام از طریق دایرکت اینستاگرام @iranrea

تماس تلفنی با شماره های: ۰۹۹۰۱۵۵۲۹۲۶ و ۰۲۱۸۸۹۴۶۲۱۷

جهت دریافت هرگونه مشاوره نیز میتوانید در شبکه های اجتماعی و همینطور با شماره تماس های مجموعه با پشتیبانان آکادمی انرژی های تجدیدپذیر در ارتباط باشید.

همه روزه از ساعت ۰۸:۰۰ الی ۲۰:۰۰ پاسخگوی شما هستیم.

آکادمی انرژی تجدید پذیر ایران

برای یک متخصص همیشه کار هست...

آدرس:تهران،منطقه نیاوران،محله کاشانک،انتهای خیابان صبوری،پارک نیلوفر،آکادمی انرژی های تجدید پذیر ایران

تلفن:02188946217

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استادامه خرید